Menu

Sprężarki i kompresory klimatyzacji samochodowej

Aktywne filtry

Sprężarka klimatyzacji – co to takiego?

Sprężarka klimatyzacji jest jednostką ssąco-tłoczącą, która jednocześnie jest urządzeniem odpowiedzialnym za sprężanie. Sposób działania wspomnianego mechanizmu opiera się na zasysaniu rozprężonego czynnika z parownika jak również tłoczeniem go do skraplacza. Cały mechanizm działa naprzemiennie. Sprężarki klimatyzacji możemy podzielić na kilka typów m.in. średnicę sprzęgła, która jest kluczową miarą dla doboru odpowiedniego podzespołu.

W naszej szerokiej ofercie znajdą Państwo wiele kompresorów klimatyzacji, których średnica sprzęgła odpowiada konkretnym modelom aut, a tym samym mechanizmom napędu zmiany biegów. Nasza przygotowana oferta zawiera zarówno podzespoły dla starszych modeli aut, jak również dla całkiem nowych. Przemyślane dobranie podzespołu jest konieczne do poprawnego działania całego mechanizmu klimatyzacyjnego.

Kompresor klimatyzacji od renomowanego producenta pozwala zaoszczędzić częstych wizyt w warsztacie samochodowym, ponieważ otrzymujemy gwarancję wysokiej jakości podzespołu. W naszej ofercie znajdują się mechanizmy renomowanych i wiodących producentów takich jak azjatyckie marki Sanden i Zexel, japońskiej firmy Denso, a także amerykańskiego Delphi i amerykańskiego York. Wykonywane przez nie sprężarki klimatyzacji cechują się wysoką jakością materiałów, z których są wykonane, a także dużym zastosowaniem dla wielu samochodów pochodzących z rynków europejskich, japońskich, koreańskich czy amerykańskich.

Decydując się na konkretny model sprężarki zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową specyfikacją techniczną upatrzonego podzespołu i skontaktowanie z naszą firmą. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy pomogą Państwu dobrać najlepszą z możliwych sprężarek pod kątem samochodu.

czytaj więcej

Najczęstsze przyczyny awarii sprężarki klimatyzacji i jak im zapobiec

Regularne serwisowanie oraz własnoręczna wymiana filtra kabinowego pozwala na uniknięcie sytuacji związanych ze zużywaniem się klimatyzacji. Dla pewności warto dokonać przeglądu tuż przed sezonem letnim, kiedy to układ będzie działać na pełnych obrotach. Jeśli pozostanie się uważnym, pewne sygnały mogą zostać uznane za alarmujące w momencie, gdy coś dzieje się z tym systemem.

Nawet zupełnie sprawny układ zużywa się naturalnie – około 10% czynnika chłodzącego rocznie ucieka przez przewody i uszczelki. Ten czynnik jest zmieszany z olejem, więc jeśli będzie go za mało, to sprężarka klimatyzacji ulegnie zatarciom. To zaś może doprowadzić do jej zniszczenia. Należy unikać niepotrzebnego tzw. dobijania, czyli dolewania do układu zbyt dużej ilości czynnika chłodzącego lub oleju, ponieważ może to spowodować jego zablokowanie. Zachowanie odpowiedniej proporcji jest kluczem do efektywnej eksploatacji. Inną, równie często spotykaną przyczyną zatarć jest dostanie się zanieczyszczeń do systemu i kompresora klimatyzacji. Przy wymianie elementów należy uważać, aby do środka nie dostały się żadne ciała obce.

Nie mniej ważne jest ustalenie, czy cały system jest szczelny. Nie zawsze ubytki w czynniku muszą oznaczać naturalny proces. Można to sprawdzić na każdej stacji do serwisowania – wystarczy podłączyć manometry. Przy włączonej klimatyzacji niskie ciśnienie powinno wynosić orientacyjnie około 2 bary, a wysokie ok. 15 barów. Liczby te mogą różnić się w zależności od modelu pojazdu i układu. Wyświetlenie innych wartości można uznać za niepokojące. Większe nieszczelności będzie po prostu słychać, co znacznie ułatwia ich lokalizację.

Jeśli zauważą Państwo, że kompresor klimatyzacji hałasuje podczas uruchamiania, to należy sprawdzić mocowanie sprzęgła. Zbyt luźne obsadzenie tego elementu może skutkować jego awarią lub nawet zniszczeniem.

Przy uważnym i zgodnym z zaleceniami korzystaniu z klimatyzacji może ona posłużyć długie lata ze względu na swoją trwałość. Statystycznie najczęstsze uszkodzenia tego elementu wynikają po prostu z niewłaściwej eksploatacji, dlatego warto zachować uwagę i reagować przy pierwszych niepokojących sygnałach.

Sprężarki i kompresory klimatyzacji samochodowej