Menu

Sprzęgła sprężarek i kompresorów klimatyzacji samochodowej

Aktywne filtry

Kiedy należy wymienić sprzęgło klimatyzacji?

Ze względu na jego istotną rolę w funkcjonowaniu całego systemu chłodzenia, sprzęgło jest mocno narażone na uszkodzenia związane ze zwyczajną eksploatacją. Mimo trwałej konstrukcji jest ono podatne na zużycie mechaniczne tak samo, jak inne podzespoły samochodów.

Oprócz oczywistych awarii, których nie da się już naprawić, nowe sprzęgło klimatyzacji powinno wymienić się w kilku innych przypadkach. Część z nich można zweryfikować na własną rękę. Przy problemach z działaniem warto najpierw sprawdzić, czy cewka ma odpowiednie zasilanie. Aby funkcjonowało bez zarzutu, sprzęgło klimatyzacji musi też mieć odpowiednią przestrzeń między czołową powierzchnią koła pasowego a tarczą klimatyzacji, czyli tzw. szczelinę powietrzną. Jeśli te czynniki są problematyczne, w większości przypadków można je łatwo uregulować. W innych okolicznościach pozostaje zdiagnozowanie rezystancji cewki. Jeśli nie zgadza się z danymi producenta, to pozostaje Państwu wymiana całego sprzęgła klimatyzacji.

czytaj więcej

Zdarza się, że dochodzi do zerwania się tarczy lub uszkodzenia paska klinowego. Czasem te elementy udaje się zregenerować lub po prostu wymienić. W przypadku długo używanych sprzęgieł klimatyzacji można zastanowić się nad zakupem nowego podzespołu, aby nie powodował coraz częstszego występowania podobnych problemów.

Aby uniknąć niepotrzebnego wydatku na nowy kompresor, należy regularnie sprawdzać czy nie doszło do wytarcia lub deformacji tarczy. Jeśli to nastąpi, może doprowadzić do podwyższenia temperatury sprzęgła klimatyzacji i uszkodzić układ. W takim wypadku na pewno przyda się nowa część.

Sprzęgła sprężarek i kompresorów klimatyzacji samochodowej